Polana pasterska z szałasami
Na Polanie Szymkówka, uznawanej za magiczne miejsce na Podhalu, w 2014 r. powstały trzy niezwykłe obiekty – drewniane szałasy mieszkalne. Stworzono je z myślą o tych, którzy po prostu – kochają góry, cenią sobie naturalną kuchnię regionalną na wysokim poziomie, (taką też oferuje Karczma Widokowa) i chcą spędzić choć kilka dni w kontakcie z surową i piękną naturą Podhala.
Ten niecodzienny projekt, jakim są nasze szałasy pasterskie, to wciąż unikatowe połączenie – folkloru, tradycji budownictwa góralskiego i nowoczesnego projektowania wnętrz. Szałasy zachwycają ciepłem, oryginalnością, funcjonalnością i …urodą. Zaprojektowane na podstawie dokumentacji muzealnych, wykonane zgodnie z zasadami góralskiego budownictwa i sztuki oraz poszanowaniem dla kultury pasterskiej. Jedyną różnicą są ich komfortowe wnętrza ze wszystkimi udogodnieniami, stworzone z myślą o najbardziej wymagających gościach. Z werand i panoramicznych okien każdego z nich, o każdej porze dnia i nocy rozciąga się wspaniały widok na Tatry, być może najpiękniejszy na Podhalu. Spójrz na zdjęcia w galerii.
Życie pasterskie dziś
Polana Szymkówka jest jedną z głównych Polan, na której Bacowie Janina (jedyna kobieta baca w Polsce) i Jędrek Rzepka prowadzą działalność pasterską. W aktualnie wypasanym stadzie posiadają około 300 sztuk owiec – w tym „dojki” około 70%, około 10% „jorki”, pozostałe to tryki i matki z młodymi. Z kolei niedaleko w bacówce na Karpencinach – na sąsiedniej polanie – wytwarzane są typowe owcze sery czyli: oscypek, redykołka, bunc, bryndza podhalańska, a często można dostać żętycy – owczej serwatki stosowanej jako zdrowy napój. Na naszej Polanie w okresie wypasów można codziennie obserwować przepęd owiec, a często też proces dojenia.
Trochę historii
Tradycje pasterskie na polanie Szymkówka sięgają XVIII wieku – co potwierdza lustracja z 1787 roku. Z kolei z zapisu z 1811 roku wynika, że właścicielami tej polany byli mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej, a konkretnie Jakub Głodziak. Także dwie polany Kiczora Niżna i Wyżnia użytkowane były pastersko. Owce tutaj wypasali bacowie z Białki Tatrzańskiej, ale także z Brzegów i z Gronia. W wymienianym już zapisie z 1811 r. można doszukać się ośmiu właścicieli polan i szałasów, wszyscy pochodzili z Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Tuż przed drugą wojną światową na polanach Szymkówka i Kiczora wypasano trzydzieści cztery krowy i siedemdziesiąt pięć owiec i stało jedenaście szałasów pasterskich.
Obiecujemy – spędzicie niezapomniane chwile na Polanie Szymkówka; bo czyż może być coś piękniejszego niż niczym nie przysłonięty widok na majestatyczną panoramę Tatr za oknem, rozgwieżdżone niebo i szum tatrzańskich sosen do snu…? A być może będziecie tymi szczęśliwcami, którzy będą mieli szansę usłyszeć pomruki Halnego bezpiecznie schronieni w „prawdziwych” pasterskich szałasach!
Pytom piyknie ku nom.